pasja

nasza

to

wnętrz

Projektowanie

Zapach tradycji

Świat Łazienek i Kuchni nr 5/2003

Kuchnia retro kojarzy się z tradycją, przytulnością i bezpieczeństwem. Tutaj zawsze wraca się z przyjemnością – z pracy, podróży i we wspomnieniach. w prezentowanym wnętrzu meble i wszystkie sprzęty są stylizowane na początek xx wieku.

OD POCZĄTKU nie było wątpliwości, że kuchnia ma być tradycyjna - duża, koniecznie z drewnianym stołem i zabudową stylizowaną na retro. Podobnie jak tradycyjny jest układ przestrzenny tego jednorodzinnego domu - kuchnia to pomieszczenie zamknięte, z którego przechodzi się do jadalni, a następnie do salonu. We wszystkich wnętrzach znajdują się również drzwi łączące je z holem, a kuchnię - dodatkowo z garażem, co ułatwia komunikację w dużym domu.

Zabudowa kuchenna została usytuowana na planie litery "L", naprzeciw drzwi prowadzących z holu i przy ścianie z oknem. W rogu, tuż przy wejściu do jadani stanęła zabudowana chłodziarko-zamrażarka. Obok w słupku został umieszczony na ergonomicznej wysokości piekarnik i kuchenka mikrofalowa, co ułatwia wkładanie i wyjmowanie potraw. Oba urządzenia zdobią piękne, stylizowane na retro fronty. Przy samej podłodze znajduje się szuflada. Obudowy chłodziarko-zamrażarki oraz piekarnika i mikrofalówki mają tę samą wysokość i za radą projektantki przykryte zostały jednym blatem z biało-szarego granitu. Dzięki temu powstała szeroka, odkryta półka na dekoracyjne i jednocześnie przydatne w kuchni przedmioty, jak waga i naczynia ceramiczne, które doskonale wpisują się w klimat wnętrza. Ich dopełnieniem jest umieszczony na ścianie zegar z wahadłem. Bez takiego zegara nie mogła się niegdyś obyć żadna pani domu - wyznaczał pory posiłków i rytm życia rodziny.

Dalej zabudowa przechodzi w strefę zlewozmywakową, zaaranżowaną wzdłuż wysokiego i szerokiego okna, przesłoniętego tiulowymi firankami i kwiecistymi zasłonkami. Zlewozmywak to model jednokomorowy z dużym ociekaczem, wyposażony w stylizowaną sztorcową baterią. Strefa gotowania zajęła prostopadłą ścianę. Nad znajdującą się tutaj, ledwie widoczną na tle granitowego blatu, płytą ceramiczną góruje efektowna bryła okapu. Jego obudowa, z charakterystyczną belką dokoła, przypomina zwieńczenia kuchennych pieców z fajerkami. To idealne miejsce na wyeksponowanie dekoracyjnych drobiazgów. Na płaszczyźnie ściany między okapem i oknem zawieszono szafki przypominające nastawę dawnego kuchennego kredensu. Pod spodem mają one kilka małych szufladek oraz odkrytą półeczkę na porcelanę. W podobnym stylu jest utrzymana duża szafka kredensowa stojąca przy ścianie vis-a-vis okna. Tę część kuchni akcentuje światło dwóch kinkietów ściennych. Między nimi -półka do ekspozycji malowanych talerzy oraz obrazy.
Meble zostały wykonane z drewna orzechowego. Lazura, którą je pomalowano, podkreśliła usłojenie, zabezpieczyła też drewno przed wilgocią i delikatnie zabarwiła szafki stojące na kremowy kolor, a wiszące i szafkę kredensową -na brąz.

Ciekawym meblem w tej kuchni jest mobilny kredens-pomocnik, przywieziony z Włoch. Zamykany, podobnie jak sekretarzyki, pełni funkcję podręcznej spiżarki. Tutaj pani domu przechowuje m.in. sypkie produkty oraz oliwę. Mebel ma blat z marmuru oraz wysuwaną stolnicę do zagniatania ciast. Dzięki kółkom jest poręczny i łatwo go przesunąć w dowolne miejsce.
Centralne miejsce w kuchni zajął okrągły stół. Tutaj rodzina spożywa codzienne posiłki. Świąteczne obiady podawane są w osobnej jadalni z wykuszem, znajdującej się pomiędzy kuchnią a salonem. Stół jadalniany jest większy niż kuchenny, ale również ma kolisty blat. Aranżację jadalni uzupełniają stylowe zasłony i żyrandol. Przeszklenie wykusza to jednocześnie wyjście na taras i niezwykle oryginalny, żywy obraz ogrodu - codziennie inny.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.